eurodan-huse tilbyder kunderne at være medbyggere, hvis de har tid, lyst og håndværksmæssige evner til at gå i gang med den opgave, det er selv at hjælpe med at bygge sit eget hus.

Hos eurodan-huse er de opmærksomme på, at prisen altid er en væsentlig faktor for kunderne. Derfor tilbyder Danmarks ældste byggevirksomhed deres kunder at være medbyggere, og der er rigtig mange penge at spare ved selv at bygge med, når man bygger et nyt hus hos eurodan-huse.

Forskellige grader af medbyg
Størrelsen af besparelsen afhænger naturligvis af, hvor meget man som kunde påtager sig selv at udføre, men det er ikke ualmindeligt, at man kan spare mellem kr. 100.000 og kr. 200.000 ved selv at deltage i byggeriet.

”Vi tilbyder dels en løsning, hvor man selv udfører malerentreprisen – og en lidt mere omfattende løsning, hvor man selv laver det indvendige tømrer- og snedkerarbejde. Herudover har vi kunder, som vælger selv at lægge tagsten på huset, lave flisearbejdet, el-arbejdet, VVS-arbejdet eller andre af de store entrepriser, ” fortæller regionsdirektør Ole Brink Jensen, og fortsætter:

”Det er jo en stor fordel for de kunder, som har kompetencerne inden for de forskellige faggrupper. For dels kan de få det, lige som de vil have det, og dels sparer de en stor sum penge. ”

Besparelse som udbetaling
Mange kunder bruger denne mulighed for medbyg som en form for udbetaling, da besparelsen har fuldstændig samme værdi, som hvis man lægger tilsvarende beløb i kontant udbetaling. Besparelsen kan endda belånes i kreditforeningen, forklarer regionsdirektør, Ole Brink Jensen og tilføjer, at man som kunde aldrig bliver overladt til sig selv med byggeprojektet.

”Påtager man sig som kunde selv at udføre noget af arbejdet, betyder det ikke, at vi overlader hele ansvaret til kunden – tværtimod. Vi ved godt, at der kan opstå mange problemstillinger undervejs i byggeriet, og derfor vil vores kunder jævnligt få besøg af vores byggeledere, som vil give vejledning og gode råd. Samtidig får kunderne en udførlig byggevejledning og grundig instruktion i forbindelse med vores byggeaften. ” slutter regionsdirektør, Ole Brink Jensen.

Læs mere om dine muligheder for medbyg på www.eurodan-huse.dk

DEL

SKRIV EN BESKED