En fagforening kan være et dyrt bekendtskab, selvom den er billig. HK er en fagforening, der laver aftaler med arbejdsgiverne om løn- og arbejdsvilkår. Det er alle pengene værd.

Der er travlhed på HK-kontoret i Brabrand. Medlemmer ringer, for at få svar på spørgsmål om alt fra uddannelse, stress og løn. I juridisk team behandles sager, hvor medlemmer er kommet i konflikt med en arbejdsgiver og derfor har brug for hjælp, og de faglige konsulenter arbejder målrettet med kontakt til medlemmerne ude på arbejdspladserne.

– Vi er et travlt hus, men vi er også et vigtigt hus. Det arbejde, de ansatte gør, har stor betydning for vores medlemmer, fortæller formand for HK Østjylland, Jesper Thorup.

Gennem flere år har HK Østjylland, ligesom alle andre fagforbund i Danmark, oplevet en dalende interesse for fagforeningernes arbejde og betydning. Men med et øget politisk pres på velfærdsgoderne begynder medlemmerne at røre på sig igen.

– Dagpengereform, kontanthjælpsloft og højere pensionsalder er bare nogle af de politiske signaler, der får østjyderne til at overveje, om de goder, de har i dag, bliver ved, siger Jesper Thorup.

Som en fagforening, der indgår aftaler med arbejdsgiverne om løn- og arbejdsvilkår, har HK stor betydning for mange tusinde østjyder. Løn, al frihed ud over de fem uger, der er beskyttet af ferieloven, barnets første sygedag, løn under sygdom, pensionsordning og mulighed for betalt efteruddannelse er bare nogle af de ting, der er aftalt i overenskomsterne.

– Hvis ikke vi har overenskomsterne, så forsvinder alle de goder. Og lige såvel, som arbejdsgiverne organiserer sig i eksempelvis DA eller DI, så er det også vigtigt, at lønmodtagerne organiserer sig i OK-fagforeninger, siger Jesper Thorup.

Du får, hvad du betaler for
Billige fagforeninger har gennem flere år lokket tusinder af østjyder til sig med påstande om, at man som medlem får det samme hos dem, som hos de dyrere OK-fagforeninger.

– Der er organisationsfrihed i Danmark, og det synes jeg er godt. Men det er vigtigt, at man husker at læse det med småt, når man vælger den billige model, der ikke bruger tid og kræfter på at indgå overenskomster. Måske give det en tanke, om det er det rigtige valg, hvis det nu kun var medlemmer af en OK-fagforening, der fik ret til overenskomstens goder. Lidt ligesom hvis man gerne vil spille badminton, så forventer man vel heller ikke, at man bare kan møde op og være med, uden at betale kontingent til badmintonklubben, siger Jesper Thorup.

Kontingentet og hvad det enkelte medlem får, for de penge, der betales til HK, er en konstant diskussion i organisationen.

– Vi skal selvfølgelig levere en vare, der står mål med vores pris. Når man ser på de mange muligheder, vi tilbyder vores medlemmer, så synes jeg faktisk, at vi gør et stort stykke arbejde, der er pengene værd. Og så glæder det mig, at vi har aktive medlemmer, der bidrager til vores udvikling. For vi er en ægte fagforening med medlemsdemokrati. Derfor er det i sidste ende medlemmerne, der bestemmer, hvad vi skal arbejde for, siger Jesper Thorup.

SKRIV EN BESKED